Whitsundays adalarının en büyüğü olan Whitsunday adasını diğer adalardan ayıran çok özel bir yanı var; Whitehaven Beach!

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef26

Whitehaven Beach, adı gibi yeryüzündeki cenneti yaşayabileceğiniz bir plaj. 7 km boyunca, silikon beyaz kumlardan oluşan, mavinin her tonunu görebileceğiniz Whitehaven Beach’de gün boyu dinlenebilir, uçsuz beyaz kumsallarda yürüyebilir, okyanusa kendinizi bırakabilirsiniz.

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef16

Bu kumsal birçok kez Avustralya’nın ve Dünya’nın en iyi kumsalları listesinde yer almış. Cruise Whitsundays’ın gemisinden indiğiniz ve kumlara ayak bastığınız ilk an bunun nedenini anlıyorsunuz.

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef25

Whitehaven Beach’e nasıl gidilir?

Whitehaven Beach’e ulaşmak için birkaç farklı yol ve tur mevcut. Airlie Beach veya Hamilton Island’dan günübirlik turlarla buraya gelebilir ya da AirWhitsundays ile birlikte Great Barrier Reef’de dalış yaptıktan sonra dönüş yolunda buraya uğrayabilirsiniz.

Cruise Whitsundays, Whitsundays adaları arasında ulaşımı sağlayan tek firma. Havalimanı, Airlie Beach, Hamilton Island, Whitehaven Beach,Daydream Island ve Great Barrier Reef arasında günün farklı saatlerinde seferleri ve günlük özel turları var.Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef18

Biz, bu keyifli Avustralya seyahatimizin 3 günlük bölümünde Cruise Whitsundays’ın davetlisi olarak havalimanı transflerini ve günlük gezi turlarımızı yaptık.

Neler yapılır?

Cruise Whitsundays buradan da tıklayarak görebileceğiniz birçok farklı özel deneyimi yaşama fırsatı sunuyor. Biz bir tam günlük Whitehaven Beach Picnic turunu seçtik. Sabah erken saatlerde Airlie Beach’te kaldığımız otelden yürüyerek Airlie Port Marina’ya ulaştık. Burada sizi güleryüzlü Cruise Whitsundays ekibi karşılıyor.

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef30

Marinadan ayrıldıktan sonra yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Hamilton Island’a varıyorsunuz. Bu arada bu yolculuğun sıradan bir gemi yolculuğu olmadığını, yolculuk boyunca göç mevsiminde olan kalbur balinaları görebileceğinizi kaptanımız bize söylemişti. Ve dediği gibi oldu da! Yolculuğun yaklaşık 20-30 dakikaları arasında gemimize 3 balina eşlik etti. O hep filmlerden gördüğümüz su püskürtmeleri, suyun üstüne zıplayışları ve devasa kuyrukları ile büyüleyici bir andı!

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef34

Hamilton Island’da yaklaşık 1 buçuk saatlik bir ada turu ve Koalalarla kahvaltı yaptıktan sonra, Whitehaven Beach’e gitmek için bizi alacak gemimizin marinaya yanaştığını gördük. Gemiye binerken, ekibin bizler için hazırladığı sevimli piknik sepetlerimizi kolumuza taktık ve yerlerimizi aldık. 40 dakikalık bir seyirden sonra Whitehaven’ın beyaz kumlarını görmeye başladık.

Gemi kıyıya yanaşıp tüm misafirlerini kumsala bıraktıktan sonra yaklaşık 3 saat sonra geri geleceğini söyleyen ekip yavaş yavaş gözden kayboldu.  Bize de güneşten korunmamız için verdikleri küçük sevimli çadırı kurmak ve piknik sepetlerimizi açarak okyanusun ve beyaz kumların keyfini çıkarmak kaldı! Sydney ve Melbourne’de de sıkça gördüğümüz sevimli beyaz kuşlar  burada da yanımızdaydı. Piknik sepetindeki yiyeceklerimizi sıkça almaya çalışsalar da bir süre sonra birbirimize alıştık 🙂Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef36

Cruise Whitsundays

Cruise Whitsundays ekibinin misafirperverliği ile Whitehaven’ın muhteşem doğallığı birleştiğinde biz 1 günlüğüne yer yüzündeki cenneti yaşadık. Bu kadar uzun, el değmemiş ve beyaz bir kumsalı görünce biz de M ve T olarak tabi ki bolca şımardık ve sayısız fotoğraf, video çektik!

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef28 Bizden size bir tavsiye ; aşağıdaki fotoğrafı da görmek isterseniz mutlaka yarım/tam günlük bir Whitehaven Beach turu seçin. Çünkü kumsal çok uzun olduğu için 3 saatlik turda bu seyir noktasına ulaşmanız imkansız. Whitsundays adalarına kadar geldiyseniz bu manzarayı bizce kaçırmak olmaz.

Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef44

Cruise Whitsundays : http://www.cruisewhitsundays.com/

Tourism Whitsundays: http://www.queensland.com/en-us/attraction/whitehaven-beach