Vespa ile uzun yola gidilir mi?Gidilir! | Bozcaada

Vespa; hayatımızda keşke çok daha önce yapsaydık dediğim şeylerin başında geliyor. İstanbul’un kaotik trafiğinde ya da dar sokaklarında motorla gezmenin keyfini anlatmak apayrı bir hikaye. Üzerindeyken adeta bir meditasyon yaşadığınız, kendinizi onunla bütün hissettiğiniz ve gözünüzü kapattığınızda Roma’nın parke taşlarında gidiyormuş hissine kapıldığınız bal-arısı; Vespa.

Bir diğer yanda da; yazına, baharına, yollarına, denizine, rakısına, zeytinine, mezesine aşık olduğumuz Bozcaada. Vespa ve Bozcaada neden aynı cümlede yer almasın dedik ve #miraytolgaontheway olarak birçok kişinin emin misiniz dediği yolculuğa çıkmaya karar verdik. İyi ki de demişiz.

2015’in Temmuz ayında, ayazın yeni yeni dağıldığı bir sabah yola çıktık. Ekipmanlarımızı giydik, motorumuzu çalıştırdık, birbirimize “emin miyiz” bakışları atıp son bir defa “acaba arabayla mı gitsek” diye düşünüp sessiz sabahta Vespa’nın kendine has motor sesiyle tekerimizi döndürdük…

Yolculuk Öncesi Hazırlık

İstanbul-Bozcaada arası yaklaşık 500 km ve genel olarak motorcular için düzgün bir yol. Bizim gittiğimiz tarihlerde İstanbul-Tekirdağ arasında yer yer yol çalışmaları olduğundan özellikle mıcırlara ve çukurlara çok dikkat ettik.

Bizim Vespa’mızın sırt dayamalı bir topcase’i yani çantası var. Yaz tatiline gittiğimizi düşününce bütün eşyalarımız Vespa’nın arka çantası, selenin altı ve gidonla sele arasındaki orta alana rahat rahat sığdı.

Her ne kadar İstanbulBozcaada orta-uzun denebilecek bir mesafe olsa da yolda bir sorun yaşamamak adına mutlaka motorumuzun bakımları, suyu vs. eksiksiz olmalıydı. Özellikle hava ısındığında olası motor ısınmalarına karşı su seviyesi önemli. Biz de bunlara dikkat ettik ve bakımlarımızı eksiksiz yaptırdık. Vespa’nın lastikleri orta-büyük hacimli motorlara göre biraz minnoş olduğundan lastiklerin kondisyonu ve havası çok önemliydi ve yola çıkmadan 1 gece önce kontrolleri yaptık.

İstanbul içinde çoğu zaman ihmal ettiğimiz dizlik, korumalı mont, tam kapalı(full-face) kask uzun yolun olmazsa olmazları arasında. Özellikle Çanakkale-Ege rotasında yolculuk yapacaksanız gün doğumu ve batımında sinekler çok arkadaş canlısı oluyorlar J Tam kapalı kask aranıza biraz mesafe koyuyor neyse ki.

Hangi yoldan gittik?

Bozcaada’ya giderken arabayla gittiğimiz İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale ve Geyikli güzergahını tercih ettik. Vespa ile gitmenin en büyük avantajı 2 feribot sırasını da tatlı tatlı yandan geçiyor olmanız J Bu sayede bizden önce arabayla yola çıkan arkadaşlarımızı bile küçük sayılabilecek 250cc Vespa’mızla yakaladık J

İstanbul’dan Bozcaada’ya motorla giderken hedefimiz ilk Geyikli feribotuna binmek ve Bozcaada’da geçireceğimiz hiçbir saati ıskalamamaktı. Bu yüzden sabah 4’e doğru gün ağarırken çıktığımız yol, Tekirdağ’da yaptığımız kahvaltı sonrasında sabah saat 6’da Çanakkale’nin düzlüklerinde solumuza baktığımızda büyülü bir gün doğumunu gösteriyordu bize. Sağda durduk, motorumuza yaslandık ve “iyi ki yaptık dedik”

Bozcaada’ya giriş

Daha önce defalarca geldiğimiz Bozcaada sanki daha bir heyecanlı, daha bir şaşırmış bekliyordu bizi.Geyikli-Bozcaada feribotu limana yanaşırken, kapalı kasklarımızı çıkardık, yazlık moda geçtik J Adanın kokusunu daha iyi almak için motorla gelmemiş miydik? İşte başlıyor hikayemiz…

Daha keyifli bir Bozcaada

Yolda gelirken selamlaştığımız ve bize şaşkınlıkla bakan büyük motorlu yol arkadaşlarımızdan bazıları da adaya gelmişti. Ayazma, Akvaryum koyu, rüzgar gülleri, çınar altında defalarca karşılaştık gülümsedik. Adadaki herkes özgürdü, herkes keyifliydi… Ama sanki Vespa üzerinde olmak daha da özgür olmaktı… Farklı olmaktı.

Adada birçok plaja inerken ya da günbatımını izlemeye rüzgar güllerine giderken tatlı tatlı tozlandık, kumlandık. Ama istediğimizde buydu, doğayla, adayla daha bütün olmak.

Biz, Bozcaada’da 3 muhteşem gün yaşadık ve İstanbul’a dönüş yoluna çıkarken motorla gideceğimiz bir sonraki destinasyonu konuşmaya başladık.

İsterseniz daha keyifli bir Bozcaada’yı bizimle beraber hissetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Bu yolculuğa Vespa ile çıkmadan önce birçok kişi deli olduğumuzu düşündü, söyledi. Siz de bizim gibi motorla uzun mesafe yola çıkmayı düşünüyorsanız burada yer alan

Gezin, yoldan korkmayın, keyifle dilediğiniz yere gidin!